26 C
Olsztyn
wtorek, 25 czerwca, 2024

Apelujemy o wsparcie leczenia niepłodności metodami naturalnymi

Władze Olsztyna zdecydowały o przeznaczeniu na program in vitro 200 tysięcy złotych. Poseł Iwona Arent i radni Prawa i Sprawiedliwości apelują o zabezpieczenie środków z miejskiego budżetu na program naprotechnologii.

Według Iwony Arent takie rozwiązanie byłoby uczciwe i jest pożądane przez społeczeństwo:

Są pary, które nie chcą skorzystać z in vitro ze względów światopoglądowych. W związku z tym są dzisiaj poszkodowane. Traktujmy wszystkich jednakowo. Nie wykluczajmy par, które chcą walczyć o własne dziecko, ale leczyć metodą naturalną.

Naprotechnologia to metoda, która daje długotrwałe efekty, czego nie można powiedzieć o in vitro. Mówiła o tym podczas konferencji Edyta Markowicz:

Są to metody, które są przyczynowymi. Dzięki temu efekty są wieloletnie. To oznacza, że rodzi się drugie, trzecie dziecko.

Radna zaznaczała, że metody naturalne są alternatywą dla metod medycznie wspomaganej reprodukcji. Pozwalają przyszłym rodzicom na leczenie zgodne z ich własnym sumieniem, przekonaniem czy wyznawaną religią.

W szerszym ujęciu metoda naprotechnologii jest lepsza – nie tylko ze względu na jej trwałość, ale także z uwagi na mniejszą ingerencję. Warto pamiętać także o tym, że popularyzacja metody in vitro wynika z korzyści, które niesie dla podmiotów ją oferujących. Ma to związek z długością obu procedur – leczenie metodami naturalnymi trwa dłużej – mówiła o tym Zdzisława Tołwińska. Zaznaczała, że naprotechnologia szuka wszelkich możliwości by dziecko mogło począć się naturalnie, natomiast in vitro bywa zalecane często zbyt wcześnie. Podkreślała ponadto, że wszystkim zależy na tym, aby rodziło się więcej dzieci – dlatego potrzebne jest wsparcie finansowe tego programu.

O dofinansowanie naprotechnologii walczyli także radni Prawa i Sprawiedliwości zasiadający w sejmiku województwa. Bożenna Ulewicz podkreślała, że tam się to udało. Na leczenie niepłodności metodami naturalnymi przeznaczonych zostanie 110 tysięcy złotych, a program obejmie 37 par. Radna w imieniu działaczy Prawa i Sprawiedliwości i osób zainteresowanych programem podziękowała za wsparcie przedstawicielom sejmiku i zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości bezskutecznie próbowali wywalczyć środki na leczenie niepłodności metodami naturalnymi podczas ostatniej sesji rady miasta. W czasie sobotniej konferencji zadeklarowali podjęcie dalszych rozmów w tej sprawie.

Udostepnij

Więcej aktualności

Zobacz także