26 C
Olsztyn
wtorek, 25 czerwca, 2024

10 fundamentalnych pytań do Donalda Tuska

Obecnie najważniejszymi elementami polityki rządu są bezpieczeństwo energetyczne i militarne. Prawo i Sprawiedliwość od lat zabiega o niezależność na tych polach. Nie robiła tego koalicja PO-PSL. Politycy Prawa i Sprawiedliwości z Warmii i Mazur skierowali do Donalda Tuska 10 pytań, które dotyczą tych kwestii. Przypomnieli jednocześnie, jak nieodpowiedzialną politykę prowadził ówczesny rząd.

Podczas piątkowej konferencji Iwona Arent stwierdziła, że do postawienia tych pytań sprowokował parlamentarzystów PiS sam Donald Tusk:

Słuchamy, jak Donald Tusk wychodzi i mówi oczywistą nieprawdę na temat rządów Prawa i Sprawiedliwości, mówi, że to my jesteśmy prorosyjscy.

Parlamentarzystka zaznaczała także, że nie są to wyłącznie pytania polityków do byłego premiera. Odpowiedzi na te kwestie oczekuje społeczeństwo:

Polacy chcą odpowiedzi na te pytania.

– dodawała poseł.

Pytania, które przedstawili parlamentarzyści dotyczą faktów takich jak: niskie wydatki na obronność, podpisywanie umów z rosyjskim Gazpromem, czy chęć sprzedaży rafinerii Możejki i Grupy Lotos Rosjanom.

Dzisiaj Donald Tusk krytykuje Orlen, krytykuje pana prezesa Obajtka, że źle zarządza. Pamiętamy, jak sami zarządzali, gdy wszystko chcieli sprzedać.

– mówiła Arent.

Poseł Jerzy Małecki zaznaczał, że niezwykle istotne dla regionu są pytania dotyczące wydatków na obronność i likwidowania jednostek wojskowych:

Za rządów PO-PSL były likwidowane jednostki, które były położone na wschodzie Polski. W obecnej sytuacji geopolitycznej wiemy, jak to jest ważne. W naszym województwie powstaną jednak kolejne jednostki, m.in. w Ostródzie, w Nidzicy i Olecku.

Poseł prosił dziennikarzy, aby pytania przekazali Donaldowi Tuskowi i również, tak jak większość społeczeństwa, oczekiwali rzetelnych odpowiedzi.

Jak konieczne jest przypominanie o faktach, których dotyczą przedstawione zagadnienia przekonywał poseł Robert Gontarz. Zaznaczał, że nikt nie powinien o tym zapomnieć, a młode pokolenie powinno się o tym dowiedzieć. Według posła są to niezwykle ważne kwestie, które jak w soczewce skupiają to, kim jest Donald Tusk i jaką politykę zwykł prowadzić:

Te pytania mają wymiar fundamentalny. Ktoś może powiedzieć – to było kiedyś, 10, 8 lat temu, ale Donald Tusk to jest ten sam człowiek, on się nie zmienił ani odrobinkę. (…) Czy dziś Donald Tusk wstydzi się sławetnego spaceru po molo z Władimirem Putinem?

Fakty, których dotyczą pytania pokazują jak sprzeczne z interesem Polski były działania rządu PO-PSL. Koalicja ta źle odczytywała zagrożenia geopolityczne, a jej działania sprzyjały polityce Rosji.

Udostepnij

Więcej aktualności

Zobacz także