26 C
Olsztyn
wtorek, 28 maja, 2024

W Piszu odbyły się Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu. Następnie uczestnicy obchodów udali się pod Pomnik Wolności gdzie odbył się Apel Pamięci, salwa honorowa oraz uroczyste złożenie kwiatów.

Przywracanie należnych honorów i pamięci o “Żołnierzach Wyklętych”, to przywracanie normalności w narodowym przeżywaniu naszej historii. Przypominanie, że byli walecznymi żołnierzami, że także dzięki nim żyjemy dzisiaj w niepodległej Polsce, to nasza międzypokoleniowa powinność.  Bardzo dzisiaj tego potrzebujemy – dla Polski, dla jej bezpieczeństwa, dla wolności, dla dobrobytu naszego, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń, bo to o nich musimy myśleć.  

– mówił Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.

Na koniec uroczystości w Auli I Liceum Ogólnokształcącego w Piszu im. Bojowników o Polskość Mazur odbył się patriotyczny koncert pt. „Bądź dumna z nas Polsko”.

W Wojewódzkich Obchodach Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” w Piszu wzięli udział, m.in.: Posłowie Iwona Arent oraz Jerzy Małecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Pełnomocnik PiS dla okręgu ełckiego Mateusz Szkaradziński oraz Starosta Piski Andrzej Nowicki.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony od 2011 roku. Święto ustanowiono z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Źródło: https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/w-piszu-odbyly-sie-wojewodzkie-obchody-narodowego-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych

Udostepnij

Więcej aktualności

Zobacz także