-2 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024

Rezolucja ZPRE może zmusić Rosję do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne

Iwona Arent w programie „Poranne Pytania” Radia Olsztyn podkreśliła, że niedawno przyjęta rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy może przyczynić się do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ukraińskim dzieciom. Rezolucja uznaje deportacje tych dzieci do Rosji za działania o charakterze ludobójstwa.

Wiceprzewodnicząca polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wyjaśniła, jakie losy spotykają te dzieci po przewiezieniu ich do Rosji. Mówiła o procesie rusyfikacji, który odbywa się na oczach całego świata. Rodzice są rozdzielani z dziećmi i nie mogą się z nimi kontaktować, a niektórzy z nich nie mogą uzyskać repatriacji swoich dzieci. Dzieci te są często adoptowane przez rosyjskie rodziny.

Z danych ukraińskich wynika, że od początku konfliktu na Ukrainie, co najmniej 20 tysięcy dzieci zostało wywiezionych do Rosji. Polska strona zorganizowała specjalną konferencję poświęconą reparacjom wojennym podczas ostatniego posiedzenia Zgromadzenia. Iwona Arent zaznaczyła, że coraz więcej krajów wspiera Polskę w dążeniach do uzyskania reparacji wojennych.

Zobacz więcej:

Źródło: ro.com.pl, fot. P. Getka

Udostepnij

Więcej aktualności

Zobacz także