26 C
Olsztyn
wtorek, 25 czerwca, 2024

Nowa jakość na szlakach żeglarskich

Tradycyjnie, majówka oznacza rozpoczęcie sezonu żeglarskiego na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Tegoroczny sezon będzie wyjątkowy ze względu na liczne inwestycje i modernizacje, które mają na celu zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa żeglarzy.

Oficjalne otwarcie sezonu miało miejsce podczas pikniku edukacyjnego na plaży miejskiej w Mikołajkach. W wydarzeniu wzięli udział politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Już teraz żeglarze mogą korzystać z odnowionej śluzy Guzianka II, przez którą rocznie przepływa około 20 tysięcy jednostek. Potrzebne są jednak kolejne inwestycje. Prof. Norbert Maliszewski, sekretarz stanu i szef Rządowego Centrum Analiz, informował, że na modernizacje przewidziano ponad 350 milionów złotych. Inwestycje realizowane przez Wody Polskie obejmują m.in. Kanały Węgorzewskie, Tałcki i Guzianka 2.

Krzysztof Woś, prezes Wód Polskich, podkreślał, że te inwestycje wpływają na poprawę warunków korzystania ze szlaku. Do końca roku planowany jest również remont śluzy Guzianka 1.

W trakcie realizacji inwestycji żeglarze muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami. W przyszłości planowane są kolejne ważne inwestycje, o których mówił Marek Gróbarczyk, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą i inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej. Jeśli wszystkie formalności zostaną przeprowadzone pomyślnie, w ciągu czterech lat powinna zostać zrealizowana Wielka Pętla Mazurska.

Poseł Iwona Arent wyrażała zadowolenie z realizacji tych działań, na które Warmia, Mazury oraz mieszkańcy i turyści czekali od dawna. Apelowała jednocześnie do żeglarzy, by zwracali uwagę na oznakowania, gdyż tegoroczny sezon na mazurskich akwenach może być wyjątkowo trudny.

Zobacz więcej:

Źródło: ro.com.pl, fot. facebook.com/arturhenrykchojecki

Udostepnij

Więcej aktualności

Zobacz także