26 C
Olsztyn
wtorek, 25 czerwca, 2024

Konwencja PiS. Programowy UL

Podczas otwarcia konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie, Prezes partii, Jarosław Kaczyński, podkreślił, że dobra polityka to nie tylko cele i strategie, ale przede wszystkim troska o dobro wspólne. „Naszym celem jest tworzenie polityki, która jest korzystna dla każdego obywatela naszego kraju. To jest nasze wyzwanie i jesteśmy zdecydowani, aby mu sprostać” – powiedział. W spotkaniu uczestniczyła duża grupa mieszkańców Warmii i Mazur.

Dzień pierwszy

Podczas swojego wystąpienia Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę na znaczenie patriotyzmu, wolności i równości, które są fundamentem naszej tożsamości narodowej. „Polska Jest Jedna” – to motto, które podkreśla  dążenia do budowania silnej gospodarczo, militarnie, duchowo i moralnie Polski. Prezes PiS podkreślał, że mimo wyzwań, takich jak pandemia COVID-19, konflikt na Ukrainie czy tzw. PutInflacja, dochody Polaków znacząco wzrosły.

W swoim przemówieniu Premier Mateusz Morawiecki podkreślił postęp, jaki Polska poczyniła od roku 2015. Mówił, że kraj, który kiedyś był zdominowany przez „szklane sufity” i „vipów”, teraz prężnie się rozwija. Morawiecki podkreślił, że rządy PiS przyczyniły się do znaczącego wzrostu wynagrodzeń oraz do przyciągnięcia nowych, zaawansowanych technologicznie inwestycji. Jest to dowód na to, że nasz kraj ma ogromny potencjał i jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, pomimo trudnych okoliczności.

Europoseł PiS Beata Szydło skupiła się na znaczeniu współpracy z obywatelami w tworzeniu polityki. Ważne jest, aby wszyscy Polacy byli zaangażowani w tworzenie programu dla naszego kraju, gdyż jest dla wszystkich — dla dzieci, młodzieży i seniorów. Szydło skrytykowała też swojego politycznego rywala, Donalda Tuska, za jego ataki na programy społeczne PiS.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, zaznaczył, że partia nie tylko zwiększyła emerytury dla rolników, ale także umożliwiła im utrzymanie gospodarstw po przejściu na emeryturę. Wskazał na wsparcie udzielane rolnikom podczas trudności, takich jak susze i zwiększone koszty nawozów, a także na stanowczą interwencję w sprawie importu zboża z Ukrainy, która była niezrozumiała dla Unii Europejskiej.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, podkreślił inwestycje partii w kulturę i zachowanie polskiej historii. Przywołał liczbę 6200 zrealizowanych inwestycji kulturalnych i ponad 30 tysięcy programów kulturalnych w całej Polsce. Gliński wskazał również na zwiększone działania wobec Polonii i dbanie o polskie dziedzictwo za granicą.

Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, mówił o inwestycjach w wsparcie psychologiczne w szkołach, na które przeznaczono 5 mld zł. Podkreślał, że rząd reaguje na potrzeby uczniów, nauczycieli i rodziców. Czarnek mówił również o nowoczesnej edukacji, w ramach której realizowane są programy takie jak dostarczanie laptopów i komputerów do szkół oraz tworzenie Laboratoriów Przyszłości.

Sobotnią konwencję zakończył minister sportu, Kamil Bortniczuk.

Dzień drugi

Podczas drugiego dnia Konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślał znaczenie polityki odstraszania w kontekście pokoju, odnosząc się do słów „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”. Skrytykował poprzedni rząd za zaniedbania, które mogłyby otworzyć drogę dla agresji Rosji, i obiecał, że Prawo i Sprawiedliwość na to nie pozwoli.

Minister Błaszczak podkreślił, że Wojsko Polskie jest konsekwentnie umacniane, a zakupy sprzętu są niezrównane w historii. Wyraził przekonanie, że jeśli Polacy powierzą Prawu i Sprawiedliwości kolejną kadencję, Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie. Minister Obrony Narodowej podziękował również Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu za wprowadzenie ustawy o obronie Ojczyzny i zapowiedział przybycie pierwszych wyrzutni HIMARS, czołgów Abrams i samolotów F35.

Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych, podkreślił znaczenie bezpieczeństwa energetycznego dla Polski. Wspomniał o zrozumieniu tego zagadnienia przez Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i podkreślił, że kryzys energetyczny, który dotknął Polskę kilka miesięcy temu, nie doprowadził do przewidywanych przez konkurencję polityczną problemów. Zapewnił, że Polska jest zabezpieczona i dodał, że kraj planuje budowę elektrowni atomowych.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski z kolei podkreślił dążenie Prawa i Sprawiedliwości do równego dostępu do służby zdrowia i zaznaczył, że w ostatnim czasie znacząco wzrosły wynagrodzenia w sektorze zdrowia.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, podsumowując Konwencję, mówił, że budowa silnego państwa wymaga przede wszystkim silnej gospodarki. Zadeklarował rozwój gospodarki poprzez nowoczesne technologie i zwiększenie inwestycji. Zapowiedział również reformy w kształceniu zawodowym i zwiększenie finansowania kultury. Prezes zaznaczył, że Polska będzie odbudowywać swoje zabytki narodowe i bronić suwerenności. Zapowiedział również rozwój polityki społecznej, w tym zwiększenie programu 500 Plus do 800 Plus i dostępność darmowych leków dla niektórych grup społecznych.

Źródło: PiS

Udostepnij

Więcej aktualności

Zobacz także