-2 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024

„Poranne Pytania”: 800 Plus i inwestycje w obronność kraju

W rozmowie z Radiem Olsztyn, Iwona Arent, posłanka i liderka Prawa i Sprawiedliwości w regionie olsztyńskim podkreśla, że propozycja zwiększenia 500 Plus do 800 Plus została gruntownie przemyślana.

Obecnie program 500 Plus obciąża budżet kraju kwotą około 40 miliardów złotych rocznie. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że proponowane zmiany to koszt dodatkowych 26 miliardów złotych. W kontekście skąd pojawią się te dodatkowe fundusze, Arent wyjaśnia, że minister finansów przedstawiła plany związane ze wzmocnieniem systemu podatkowego i przewidywanymi wpływami do budżetu.

Program 500 Plus początkowo miał na celu poprawę sytuacji demograficznej w Polsce, co, zdaniem Arent, nie zdało egzaminu. Mimo to, dodatkowe fundusze miały istotny wpływ na poprawę sytuacji finansowej wielu rodzin.

Patrzymy na inwestycję w rodzinę. Niekoniecznie na walkę z demografią, z niską liczbą urodzeń, ale patrzymy na politykę prorodzinną. 500 Plus do tej pory wielu rodzinom pomogło.

– mówiła parlamentarzystka.

Propozycja zwiększenia świadczenia do 800 Plus ma być wprowadzona od 1 stycznia 2024 roku. Chociaż wdrożenie tak znacznej zmiany w trakcie już uchwalonego roku budżetowego jest wyzwaniem, Arent podkreśla, że prace nad nowym budżetem na rok 2024, rozpoczną się jesienią, dając szanse na uwzględnienie tych nowych funduszy.

Dzisiaj ciężko byłoby robić w budżecie tak znaczne zmiany. (…) Na ten rok, kiedy uchwalony jest budżet, byłoby to trudnością.

– komentowała poseł.

Oprócz tego, na Konwencji Programowej Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedziano wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób powyżej 65 roku życia i dzieci i młodzieży do 18 toku życia, a także eliminację opłat za korzystanie z państwowych autostrad dla pojazdów osobowych.

Podczas rozmowy, Iwona Arent omawiała temat HIMARS, czyli amerykańskich wyrzutni rakietowych, które mają zostać przekazane polskim żołnierzom. Według niej, nowy sprzęt to klucz do odstraszenia potencjalnych agresorów. Polska zakupiła 20 takich wyrzutni od USA i jest w trakcie negocjacji na temat zakupu niemal 500 dodatkowych. Optymizmem napawa fakt, że pierwszy sprzęt trafił do brygady artylerii w naszym regionie.

Zobacz więcej:

Fot. P. Getka

Udostepnij

Więcej aktualności

Zobacz także