5 C
Olsztyn
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Wielkie święto strażaków w powiecie nidzickim

21 maja 2023 roku na rynku w Nidzicy obchodzono święto strażaków. Podczas uroczystości, tym którzy na co dzień służą społeczności i ratują życie i mienie wręczono odznaczenia, awanse i nagrody pieniężne. Święto rozpoczęło się od mszy św. w kościele św. Wojciecha, po której strażacy i zaproszeni goście przeszli na rynek miasta. Tam powitał ich st.bryg. Marek Augustynowicz, komendant PSP w Nidzicy.

Obecni na uroczystości goście, w tym poseł Iwona Arent i podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży, wyrażali swoje uznanie i wdzięczność dla strażaków. Poseł Arent podkreśliła, że strażacy są na miejscu każdej tragedii jako pierwsi, a ich zaangażowanie jest bardzo wysoko oceniane przez Polaków. Minister Poboży zaznaczył, że strażacy są filarem i sercem lokalnego systemu bezpieczeństwa. Dodał także, że rząd docenia ich wysiłki, co potwierdza fakt wręczania odznaczeń i nagród.

Pełnomocnik wojewody Jarosław Babalski podziękował za oddanie, odwagę i służbę strażaków dla lokalnej społeczności, które rozsławiły imię Polaków zarówno w kraju jak i za granicą. Wyrazy wdzięczności przekazał również Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Tomasz Komoszyński podkreślając wsparcie i pomoc, którą Komenda w Nidzicy oferuje społeczności nie tylko na terenie powiatu, ale również poza jego granicami.

Starosta nidzicki, Marcin Paliński, wyraził swoje uznanie dla strażaków, doceniając ich gotowość do narażania swojego życia i zdrowia w celu ratowania innych. Wskazał także, że uroczystość była okazją do podziękowania nie tylko strażakom, ale także wszystkim, którzy są gotowi nieść pomoc dla powiatu. Wyróżnienia wręczono ministrowi Błażejowi Pobożemu, poseł Iwonie Arent, nadbryg. Tomaszowi Komoszyńskiemu, pełnomocnikowi wojewody Jarosławowi Babalskiemu i dyrektorowi KRUS Henrykowi Żuchowskiemu.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, druhowie oraz wszyscy obecni bawili się na pikniku strażackim. Wszystko to było częścią Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka w Nidzicy, które zgromadziły funkcjonariuszy i pracowników z Komendy Powiatowej PSP w Nidzicy, druhów OSP z powiatu nidzickiego, a także miłośników pożarnictwa oraz szereg zaproszonych gości.

W miniony weekend (20 maja) obchodzono również Gminny Dzień Strażaka w Janowcu Kościelnym, który zbiegł się z setną rocznicą powstania jednostki OSP w Szczepkowie Borowym. Udział w wydarzeniu wzięła m.in. wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, po której oddano cześć zmarłemu strażakowi śp. Michałowi Szczepkowskiemu. Po tych ceremoniach wszyscy zebrani przeszli do szkoły podstawowej, gdzie odbyło się wręczenie odznaczeń i wystąpienia okolicznościowe.

Źródło: Gazeta Olsztyńska/st. kpt. Grzegorz Różański
Fot: OSP Janowiec Kościelny/ Olga Semeniuk-Patkowska/st. kpt. Grzegorz Różański

Udostepnij

Więcej aktualności

Zobacz także