15 C
Olsztyn
niedziela, 14 lipca, 2024

500 plus staje się 800 plus: Arent zapowiada realizację obietnicy PiS na rok 2024

Podczas „Porannych pytań” Radia Olsztyn Iwona Arent omówiła projekt ustawy dotyczącej funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Arent nawiązała także do propozycji zwiększenia wysokości świadczenia z programu 500 plus do 800 złotych.

Posłanka zapewniała, że proponowane zmiany w strukturze Trybunału, które przewidują redukcję minimalnej liczby sędziów potrzebnych do prawidłowego działania Zgromadzenia Ogólnego oraz pełnego składu Trybunału do 9, pozwolą na poprawę efektywności tej instytucji.

Arent wyjaśniła, że obecna struktura Trybunału złożona z 11 sędziów, jest często podatna na przestoje z powodu chorób lub nieobecności. Proponowane zmiany mają na celu uniknięcie takich sytuacji i zapewnić ciągłość pracy Trybunału, nawiązując do praktyk, które były stosowane w przeszłości:

Wiadomo, że w Trybunale Konstytucyjnym zasiadają też sędziowie starsi, schorowani i zdarza się tak, że nie wszyscy lub duża grupa sędziów nie mogą pojawić się, bo są na zwolnieniach lekarskich. W związku z tym, aby nie paraliżować działalności trybunału, wracamy do rozwiązań, które wcześniej funkcjonowały.

– mówiła parlamentarzystka

Kwestia zwiększenia świadczenia 500 plus do 800 złotych była kolejnym tematem, który poruszyła posłanka. Arent podkreśliła wiarygodność swojej partii, obiecując, że zobowiązanie zostanie zrealizowane, ale jednocześnie krytykując propozycję Platformy Obywatelskiej, która sugerowała zwiększenie świadczeń już od 1 czerwca:

Obiecujemy 800 plus, to wprowadzimy. Tylko my jesteśmy naprawdę wiarygodni i wiemy, kiedy możemy to obiecać i dać. Damy to 1 stycznia, bo będzie nas na to stać. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie zrobić takiej rewolucji w budżecie, żeby znaleźć na 1 czerwca.

– komentowała Iwona Arent

Wszystko to nawiązuje do zapowiedzi, którą wygłosił prezes PiS, Jarosław Kaczyński, podczas konwencji programowej partii w Warszawie. Mówił wówczas o zwiększeniu świadczenia z programu 500 plus do kwoty 800 złotych od 1 stycznia 2024 roku.

Zobacz więcej:

Fot. P. Getka, ro.com.pl

Udostepnij

Więcej aktualności

Zobacz także