26 C
Olsztyn
wtorek, 25 czerwca, 2024

Polski Ład ratuje zabytki: kościół w Okartowie i inne obiekty w województwie otrzymają ogromne wsparcie

Kościół w Okartowie, cenny nie tylko jako miejsce kultu, ale także jako perła architektury regionu, szykuje się do gruntownego remontu. Dzięki wsparciu z Polskiego Ładu, mała, ale angażująca się w życie parafialne wspólnota może odetchnąć z ulgą — ich zabytkowy kościół otrzyma nowe życie.

To nie była łatwa droga dla parafii w Okartowie. Chociaż kościół stanowi ważny punkt dla miejscowej społeczności, nie była ona w stanie sprostać wykonaniu poważnych prac konserwatorskich. Teraz, dzięki wsparciu w wysokości 1 mln zł z programu Polski Ład, prace remontowe mogą się rozpocząć. „To wielkie błogosławieństwo dla naszej parafii,” – mówił ks. Paweł Tober, proboszcz kościoła, wskazując na plany naprawy dachu, elewacji i odnowienie wnętrza świątyni.

Rząd, zdając sobie sprawę z rosnącego problemu zaniedbanych zabytków w kraju, wprowadził program dedykowany ich ratowaniu. Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, z entuzjazmem mówi o inicjatywie, podkreślając, że w samym jego regionie przekazano 122 mln zł na prace renowacyjne.

Poseł Wojciech Kossakowski zwrócił uwagę na trudności związane z remontem tak ważnych miejsc bez odpowiedniego wsparcia finansowego. Według niego rządowe środki gwarantują zachowanie tych obiektów dla przyszłych pokoleń. Poseł Jerzy Małecki podkreślił, że kościół w Okartowie korzystał z wielu źródeł wsparcia, w tym od ministerstwa kultury i wojewody. Poseł Iwona Arent zaznaczyła, że taki program był bardzo potrzebny:

To są ogromne pieniądze. Na takie wsparcie czekaliśmy wiele lat i dzięki temu np. taki piękny kościół jak w Okartowie nie będzie niszczał.

Mieszkańcy parafii są wdzięczni za wsparcie, ale nie tylko oni skorzystają z tych środków. W całej Warmii i Mazurach przewidziano remont 24 kościołów: “Mamy wiele zabytków wymagających remontu” – powiedziała senator Małgorzata Kopiczko, dodając, że wsparcie rządowe jest niezbędne do ochrony tych ważnych miejsc dla przyszłych pokoleń.

Zobacz więcej:

Źródło: Radio Olsztyn, fot. facebook.com/arturhenrykchojecki

Udostepnij

Więcej aktualności

Zobacz także