15 C
Olsztyn
niedziela, 14 lipca, 2024

Nie ma silnej Polski bez silnej armii – obchody Święta Wojska Polskiego na Warmii i Mazurach

12 i 15 sierpnia w Giżycku i Nidzicy miały miejsce uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego, upamiętniające 103. rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, znanej jako „Cud nad Wisłą”.

W Giżycku już 12 sierpnia odbyły się uroczystości wojewódzkie związane ze Świętem Wojska Polskiego. „Rząd PiS traktuje bezpieczeństwo państwa jako kluczowy priorytet” – mówił wojewoda Artur Chojecki, podkreślając ciągłe starania o wzmocnienie i modernizację sił zbrojnych. Uczestnicy święta oddali hołd bohaterom bitwy warszawskiej z 1920 roku, która jest nazywana „Cudem nad Wisłą”. Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podziękował w liście wszystkim żołnierzom za ich zaangażowanie i poświęcenie.

Bardzo ważne były słowa gen. bryg. Piotra Fajkowskiego, który podkreślił znaczenie rocznicy bitwy warszawskiej i ciągłej modernizacji Wojska Polskiego. Po oficjalnych uroczystościach mieszkańcy mieli okazję zapoznać się z nowoczesnym sprzętem wojskowym i skosztować tradycyjnej grochówki. Wieczór zakończył koncert z udziałem znanych artystów transmitowany przez Telewizję Polską.

W Nidzicy obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się tradycyjnie 15 sierpnia. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, po której mieszkańcy oddali hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Wśród gości byli żołnierze z różnych jednostek. Poseł Iwona Arent wyraziła swoją wdzięczność wobec sił zbrojnych i podkreśliła, że szczególnie w takim dniu trzeba pamiętać o tych, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju. Po oficjalnych uroczystościach mieszkańcy Nidzicy mieli okazję uczestniczyć w pikniku zorganizowanym przez żołnierzy.

Obchody w Giżycku, Nidzicy i wielu innych miastach województwa potwierdziły głęboki szacunek i wdzięczność Polaków dla sił zbrojnych, które od lat służą bezpieczeństwu kraju.

Obchody w Giżycku

Obchody w Nidzicy

Fot. facebook.com/arturhenrykchojecki

Udostepnij

Więcej aktualności

Zobacz także