15 C
Olsztyn
niedziela, 14 lipca, 2024

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony od 2011 roku. „Żołnierze Wyklęci” to żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego. Ustawę o ustanowieniu tego święta skierował do Sejmu śp. Prezydent RP Lech Kaczyński.

Wybór daty nie jest przypadkowy. 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i niezawisłość” – Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Wybór tej daty ma charakter upamiętniający tamte wydarzenie.

Dla upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” powstała idea wykonania muralu na ścianie Szkoły Podstawowej w Olsztynku. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia „Wspólnie dla Olsztynka” i Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr II w Olsztynku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz uzyskanemu wsparciu od Podsekretarza Stanu MSWiA Błażeja Pobożego i Poseł na Sejm RP Iwony Arent 28 lutego 2023 roku uroczyście odsłonięty zostanie mural.

Pierwsze działania związane z powstaniem muralu ruszyły już w połowie 2022 roku. W grudniu 2022 roku rozpoczęto prace związane z przygotowaniem powierzchni, a pod koniec roku widać już było pierwsze efekty pracy. Inspiracją do wykonania muralu było zdjęcie rodziny Pileckich zrobione w ich rodzinnym majątku w Sukurczach na dzisiejszej Białorusi. Jest to jedno z niewielu zachowanych zdjęć całej rodziny Pileckich (1934 r). Fundatorem całego projektu jest – Narodowe Centrum Kultury, które to wsparło nie tylko finansowo ale także pomogło w wyłonieniu wykonawców malowidła. Warte podkreślenia jest, że to nie pierwsze działanie na rzecz kształtowania świadomości patriotycznej organizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnie dla Olsztynka”. Obok szkoły znajduje się np. „krąg pamięci” – jest to miejsce upamiętnienia najważniejszych wydarzeń z naszej historii. W kręgu tym znajduje się m. in. kamień upamiętniający Ministra śp. Aleksandra Szczygło – posła na sejm, Syna Ziemi Warmińskiej.

Stowarzyszenie upamiętnia także od wielu lat „Żołnierzy Wyklętych” zapalając znicze w okolicy leśniczówki Kieraj niedaleko Stawigudy. Jest to miejsce stacjonowania żołnierzy mjr Zygmunta Szendzielarza – ps. „Łupaszko”.

Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpi 28 lutego 2023 roku.

Program uroczystości:

  • 12.40 – Apel,
  • 13.30 – odsłonięcie muralu,
  • od 13.45 – zwiedzanie szkoły,
  • 16.00 w Kinie Grunwald odbędzie się wieczornica z okazji Narodowego Święta „Żołnierzy Wyklętych” przygotowana przez uczniów i grono pedagogiczne szkoły.

Paweł Urbanowicz, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnie dla Olsztynka”

Udostepnij

Więcej aktualności

Zobacz także